W związku z realizacją Projektu POIR.01.01.01-00-0867/16 „Technologia produkcji chmielu wykorzystująca innowacyjną konstrukcję nośną oraz zintegrowany system optymalizacji nawadniania, nawożenia i ochrony roślin” wiosną 2019r. (marzec-maj) wybudowane zostały dwie pilotażowe plantacje chmielu oparte na słupach kompozytowych.
Każda z 2 kwater ma po 2ha powierzchni. Na jednej uprawiany jest chmiel aromatyczny odmiany „Lubelski”, na drugiej chmiel goryczkowy odmiany „Magnat”. Obydwie plantacje położone są w Panieńszczyźnie, na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków” Sp. z o.o., na zachód od plantacji tradycyjnych opartych na słupach drewnianych.
Obecnie konstrukcje są na etapie realizacji badań przemysłowych, tzn. testowane są różne rozwiązania mające charakter prototypowy, by po weryfikacji wynikającej z obciążeń statycznych (ciężar roślin chmielu, ciężar roślin chmielu z wodą) i dynamicznych (wiatr) wypracować rozwiązania gotowe do wdrożenia na rynek.
Rok 2020 był bardzo istotny pod względem testowania wytrzymałości i funkcjonalności konstrukcji kompozytowych, z tego względu, że chmiel zdążył się już dobrze ukorzenić i część nadziemna roślin bardzo się rozwinęła w porównaniu do sezonu wegetacyjnego 2019, osiągając około 80-90% swojej potencjalnej masy maksymalnej. To przełożyło się na ponad dwukrotny wzrost obciążenia konstrukcji nośnej.
Ponadto 26 sierpnia 2020 plantacje chmielu położone na terenie RZD „Jastków” nawiedziła wichura o dużej sile i uszkodzeniu uległ płd.-zach. fragment konstrukcji chmielnika z odmianą „Lubelski”. Wichurę poprzedzały obfite opady deszczu zwiększające masę roślin (nawet do 50%). Około godz. 18-tej od strony zachodniej w chmielnik uderzył silny wiatr wyrywając z zacisków 4 belki (liny stalowe przenoszące ciężar chmielu na słupy środkowe), co z kolei doprowadziło do zerwania pierwszych 5 linii w tym miejscu. W efekcie cała siła związana z ciężarem chmielu skierowana została w kierunku wschodnim i przekazana przez nasady stalowe na szczyty słupów, ale z wektorem bocznym. Złamaniu uległo 16 słupów środkowych, a pęknięciu dwa słupy liniowe i 1 belkowy. Biorąc pod uwagę, że na plantacjach z konstrukcjami kompozytowymi stoi 536 słupów kompozytowych uszkodzenia stanowią ok. 3% całości.
Dzięki doświadczeniom zdobytym w sezonie wegetacyjnym 2020 poznaliśmy najsłabsze elementy konstrukcji chmielników kompozytowych i mogliśmy przeprowadzić weryfikację zastosowanych materiałów i rozwiązań technicznych.
Uwzględniając wyniki i wnioski płynące z Raportu, opracowane zostały nowe i bardziej niezawodne rozwiązania dla wszystkich elementów konstrukcji wymagających wymiany lub modyfikacji.