Poniżej przedstawiamy V część materiałów dotyczących realizacji Projektu POIR.01.01.01-00-0867/16 o nazwie „Technologia produkcji chmielu wykorzystująca innowacyjną konstrukcję nośną oraz zintegrowany system optymalizacji nawadniania, nawożenia i ochrony roślin”, która w całości dotyczy kwestii związanych z konstrukcją chmielnika.
Na slajdzie 2 widoczny jest całościowo rysunek tradycyjnej konstrukcji chmielnika opartej na słupach drewnianych dla przeciętnej kwatery chmielu. Wytyczne do budowy konstrukcji chmielników drewnianych opracowane zostały w 1986r. przez IUNG i wydane pt. „Budowa konstrukcji nośnej chmielnika” jako Instrukcja wdrożeniowa 136/86.
Konstrukcje te opierają się na słupach sosnowych długości 8-10 m, z których te o większej średnicy wybierane były na słupy skrajne, a cieńsze na słupy środkowe. W celu zabezpieczenia przed gniciem i butwieniem słupy impregnowane były ciśnieniowo olejem kreozotowym(slajd 3).
Cała siatka nośna budowana była na drutach ze stali miękkiej żarzonej, o średnicach 5-10 mm (w zależności od elementu siatki), z których niekiedy w miejscach najbardziej obciążonych wykonywano skrętki składające się z 2 drutów. Kotwy tradycyjne wykonane są z betonowej płyty zbrojonej, z której wypuszczony jest drut z uchem. Zamiast płyty betonowych stosowano też kawałki starych słupów lub podkładów kolejowych. Takie kotwy zakopywane były do gruntu na głębokość ok. 1,5-2m (slajd 4).
Ze względu na zakaz używania na terenie Unii Europejskiej kreozotu w obrocie konsumenckim istnieje potrzeba rozwiązań alternatywnych dla słupów drewnianych z kreozotem. Mogą to być słupy drewniane impregnowane dopuszczalnymi środkami, ale ich trwałość jest mała (10-15 lat). Z kolei słupy akacjowe odporne na gnicie, w długościach potrzebnych na chmielnik są praktycznie niedostępne na rynku (slajd 5).
W Niemczech stosuje się też słupy betonowe lub stalowe, ale ze względu na ich cechy oraz warunki jakie panują w chmielnikach nie są to rozwiązania dobre (slajd 6).
Bardzo dobre właściwości pod względem wymogów jakie stawia konstrukcja chmielnika (ciągłe narażenie na warunki atmosferyczne, kontakt z glebą, nawozami itd., duże obciążenia statyczne i dynamiczne) posiadają słupy kompozytowe (slajdy 7, 9).
Wynika to z cech kompozytu szklano-poliestrowego (slajd 8).
Wiosną 2016 r. wstawiono ok. 20 słupów kompozytowych w konstrukcje drewniane w celu przetestowania ich wytrzymałości (slajd 10).
Jako, że dobrze się sprawdziły, uruchomiono Projekt i w 2019r. wybudowane zostały na terenie RZD „Jastków” 2 plantacje po 2ha każda w całości oparte na konstrukcjach kompozytowych (slajd 11).
Na slajdach 12 i 13 pokazane są kluczowe elementy konstrukcji kompozytowych chmielników.
Slajdy 15 i 16 pokazują jakim obciążeniom statycznym i dynamicznym poddawana jest konstrukcja chmielnika, co związane jest zarówno z samą masą roślin, jak i obciążeniami wynikającymi z opadów i oddziaływania wiatru.
Dwa sezony eksploatacji chmielników kompozytowych przyniosły sporo doświadczeń i wniosków odnośnie zastosowanej konstrukcji i rozwiązań technicznych. Dzięki temu podczas budowy najnowszego chmielnika (przełom 2020/2021) wprowadzono już szereg modyfikacji i ulepszeń zwiększających wytrzymałość całej konstrukcji.