Poniżej przedstawiamy VI część materiałów dotyczących realizacji Projektu POIR.01.01.01-00-0867/16 o nazwie „Technologia produkcji chmielu wykorzystująca innowacyjną konstrukcję nośną oraz zintegrowany system optymalizacji nawadniania, nawożenia i ochrony roślin”.
W tej części poruszane są kwestie związane z Metodyką Integrowanej Produkcji Chmielu, a także z systemem monitoringu plantacji pod kątem warunków panujących w agrocenozie chmielnika.
W celu prowadzenia Integrowanej Produkcji jakiejkolwiek rośliny należy opracować jej Metodykę Integrowanej Produkcji, która następnie zgłaszana jest do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN). Po zatwierdzeniu jej poprawności przesyłana jest do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu przeprowadzenia procedury notyfikacji.
W związku z tym, że wszystkie Metodyki Integrowanej Produkcji Roślinnej należą do przepisów technicznych obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, Ministerstwo Rolnictwa przesyła metodykę do Komisji Europejskiej, gdzie zawieszona jest na okres 3 miesięcy: jest to czas na składanie uwag i ewentualnych zastrzeżeń do metodyki przez państwa członkowskie i zainteresowane podmioty.
Metodyka Integrowanej Produkcji Chmielu została opracowana w ramach realizowanego Projektu POIR.01.01.01-00-0867/16 i przekazana do PIORIN-u jesienią 2020r. Aktualnie znajduje się w Komisji Europejskiej w procesie notyfikacji.
W wymiarze praktycznym Integrowana Produkcja łączy pewne założenia rolnictwa konwencjonalnego (np. wysokie plony, możliwość stosowania nawozów mineralnych, czy też zatwierdzonych przez Ministerstwo Rolnictwa środków ochrony roślin dla konkretnej uprawy) z praktykami rolnictwa ekologicznego (wspomaganie ochrony upraw metodami biologicznymi, nacisk na stosowanie nawozów organicznych, ograniczenie do minimum środków ochrony roślin, prowadzenie częstych i szczegółowych obserwacji roślin w celu profilaktyki przed rozwojem patogenów lub zwalczaniu ich w kluczowym momencie).
W opracowanej Metodyce Integrowanej Produkcji Chmielu znajdują zapisy dotyczące czystości plantacji odnoszące się zarówno do spełniania wymogów Rozporządzenia Ministra Środowiska z 1 września 2016r. odnośnie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia gleby, jak również wytyczne dla konstrukcji chmielników (wymóg związany ze specyfiką uprawy chmielu, który jako roślina pnąca wymaga wysokiej konstrukcji nośnej dla prawidłowego rozwoju i plonowania).
Regularny monitoring plantacji, stanu roślin (częste monitorowanie powierzchni liści), warunków glebowych jest podstawą prowadzenia prawidłowej produkcji integrowanej i zapobieganiu rozwojowi patogenów.
W ramach projektu opracowany został system automatycznego zbierania informacji o warunkach na plantacji, które to informacje stanowią wsparcie w prowadzeniu Integrowanej Produkcji Chmielu jak również podstawę do zarządzania systemem nawadniania kroplowego dedykowanego do uprawy chmielu.